Aktualności

Kolejne warsztaty Przewietrz apteczkę! w Warszawie

Kolejne warsztaty Przewietrz apteczkę! w Warszawie

2018-05-16, autor: Fundacja OZZ

#Przewietrz apteczkę! #warsztaty dla seniorów

W dniu 16 maja odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Przewietrz Apteczkę! Tym razem dr Dominik Olejniczak gościł w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Górnośląskiej. Już po raz kolejny uczestnicy otrzymali zarówno Abecadła Lekowe, jak i Suplementarz. W czasie warsztatów padło wiele pytań o suplementy diety, szczególnie zaś o probiotyki. Zebrani z uwagą wysłuchali prelekcji, dzieląc się swoimi własnymi doświadczeniami. Między innym wskazano na problem słabo widocznych dat przydatności do spożycia leków na opakowaniu.

W warsztatach uczestniczyli także pracownicy placówki, którzy podkreślali, iż edukacja farmakologiczna jest niezwykle istotną rzeczą z punktu widzenia seniorów, którzy często czują się zagubieni wobec ogromnego wachlarza leków OTC i suplementów diety.

16 maja- pracowity dzień dla Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani- zaraz po zakończeniu warsztatów przy ul. Górnośląskiej, dr Dominik Olejniczak udaje się do Biblioteki Publicznej przy ul. Czerniakowskiej, gdzie czeka już kolejna grupa słuchaczy.

Warsztaty rozpoczęło omówienie genezy projektu Przewietrz Apteczkę!- uczestnicy byli zaskoczeni jego skalą, oraz naszym celem głównym- co najmniej jednym warsztatem w każdym województwie (niebawem cel zostanie zrealizowany!). Po raz kolejny padło wiele pytań o suplementy diety, w tym na przykład o suplementowanie diety witaminą D. Z pomocą przyszedł Suplementarz, który otrzymał każdy z uczestników spotkania. Ponadto już w trakcie warsztatów pojawiły się pytania o możliwość zorganizowania kolejnych warsztatów dla społeczności lokalnej na Solcu.

A już jutro udajemy się do Białegostoku, gdzie dr Dominik Olejniczak poprowadzi warsztaty PA! w Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego.

 

P1050900

 

P1050904

 

dr Dominik Olejniczak
Członek Zarządu Fundacji
Obywatele Zdrowo Zaangażowani

fot. Dom Dziennego Pobytu przy ul. Górnośląskiej

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.