Światowy Dzień Serca
2024-11-14, autor: Fundacja OZZ
Światowy Dzień Serca to czas, kiedy wraz z kampanią „Za głosem serca” szczególnie podkreślaliśmy wagę edukacji w zakresie znajomości charakterystycznych objawów niewydolności serca oraz jej odpowiednio wczesnej diagnozy.
Co warto wiedzieć o diagnozie niewydolności serca?
2024-11-12, autor: Fundacja OZZ
Niewydolność serca to poważny problem kardiologiczny, który często jest niezauważalny w początkowych fazach. Objawy, takie jak duszności, zmęczenie czy obrzęki nóg, mogą być mylone z innymi schorzeniami lub po prostu ignorowane.
Znasz objawy niewydolności serca?
2024-10-29, autor: Fundacja OZZ
Jakie kroki należy podjąć po diagnozie niewydolności serca? Co jest ważne w codziennym życiu, gdy serce jest obciążone chorobą?
Za głosem serca- filmy edukacyjne
2024-09-25, autor: Fundacja OZZ
Zajrzyjcie na stronę kampanii „Za głosem serca” i obejrzyjcie efekty pracy studentów WUM – laureatów konkursu organizowanego przez Boehringer Ingelheim we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Światowy Dzień Serca 2024
2024-09-20, autor: Fundacja OZZ
Dlaczego każdy z nas powinien wiedzieć czym jest, jak się objawia i jak zapobiegać niewydolności serca? Bo to jeden z najczęstszych problemów kardiologicznych Polek i Polaków.
Zwycięzcy konkursu na scenariusze filmów edukacyjnych
2024-08-18, autor: Fundacja OZZ
Dziękujemy za Wasz udział i zaangażowanie, a przede wszystkim gratulujemy autorom trzech najlepszych scenariuszy filmu edukacyjnego na temat niewydolności serca.
Podcast od serca
2024-08-13, autor: Fundacja OZZ
Letnie rekomendacje to nie tylko przypominanie o wypoczynku na świeżym powietrzu. Na pewno przyda Wam się również wiedza o tym jak zadbać o swoje serce. I tutaj polecamy audycję „Podcast od serca”.
2019-10-22, autor: Fundacja OZZ
#cholesterol #HDL #LDL #WEŹSIĘZBADAJ
mgr Aleksandra Kielan – Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, doktorantka w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czy chcesz długo cieszyć się zdrowym sercem? Dane statystyczne nie są optymistyczne i lekarze alarmują, że choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Poniżej znajduje się kilka podstawowych zasad z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia, których przestrzeganie może istotnie zwiększyć Twoje szanse na długie i zdrowe życie:
Jednym z badań laboratoryjnych, które określa prawidłowość działania gospodarki lipidowej organizmu, co z kolei umożliwia stwierdzenie niektórych chorób np. choroby niedokrwiennej serca oraz miażdżycy jest LIPIDOGRAM. Badanie to polega na oznaczeniu stężenia cholesterolu całkowitego we krwi, frakcji HDL i LDL, oraz trójglicerydów.
Po co sprawdzamy nasz poziom cholesterolu? Przecież nawet jak mamy podwyższony jego poziom to nas nic nie boli – tu warto zasięgnąć trochę wiedzy.
——————————————————————————————————
[SZCZYPTA WIEDZY]
Cholesterol jest substancją lipidową, niezbędnym składnikiem komórek organizmu. Stanowi składnik błon komórkowych, uczestniczy w produkcji witaminy D, soków żółciowych oraz niektórych hormonów. Dostarczamy go do organizmu wraz z pożywieniem, chociaż niektóre narządy potrafią go wytwarzać (np. jelito kręte lub wątroba). Cholesterol jest niezbędny dla organizmu. Dopiero jego zbyt wysokie stężenie jest niebezpieczne.
Lekarze często posługują się skrótami takimi jak HDL czy LDL. Co one oznaczają?
Cholesterol krąży we krwi w postaci tzw. lipoprotein, czyli związków białkowo – tłuszczowych. Można wyróżnić dwa rodzaje lipoprotein, różniące się gęstością i wielkością. Są to lipoproteiny o dużej gęstości, określane jako HDL (tzw. dobry cholesterol) i lipoproteiny o małej gęstości, określane jako LDL (tzw. zły cholesterol).
Cząsteczki HDL działają przeciwmiażdżycowo, przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo. HDL reguluje poziom cholesterolu ogólnego i działa ochronnie na naczynia krwionośne. Jest on również niezbędny do wytwarzania hormonów płciowych, witaminy D i kwasu żółciowego.
Cholesterol LDL jest głównym transporterem cholesterolu z wątroby do innych narządów, przede wszystkim nerek, mięśni i kory nadnerczy. Doprowadza do odkładania wolnego cholesterolu na powierzchni błon komórkowych, w naczyniach krwionośnych, prowadząc do zwężania ich światła i usztywnienia, co powoduje niewydolność pracy mięśnia. Zatykanie się światła tętnicy i powstanie skrzepów to najczęstsza przyczyna zawałów mięśnia sercowego i udarów niedokrwiennych mózgu.
Trójglicerydy stanowią za to ważny składnik tkanki tłuszczowej, To tłuszcze proste, wykorzystywane przez organizm jako budulec tkanki tłuszczowej, a także jako źródło energii.
——————————————————————————————————
Kiedy w takim razie należałoby zrobić lipidogram?
Poniżej mała ściągawka.
Jak można wykonać lipidogram? Czy to coś kosztuje?
Skierowanie na badania laboratoryjne wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz może sam wyjść z propozycją wystawienia takiego skierowania, ale również, pacjent ma prawo spytać lekarza czy biorąc pod uwagę jego stan zdrowia nie warto, aby takie badanie wykonać. Jeżeli pacjent korzysta z usług przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ, to nie ponosi on żadnych kosztów zarówno wizyty lekarskiej jak i wykonania takiego badania. W placówkach prywatnych można, albo samodzielnie opłacić wizytę lekarską oraz badanie bądź można skorzystać z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych, których zakres najczęściej pokrywa koszt wizyty u lekarza i wykonanie takiego badania. Warto być odpowiedzialnym pacjentem i pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych.
Gdzie realizowane jest takie skierowanie?
Lipidogram to badanie laboratoryjne. W tym celu należy udać się w godzinach porannych do przychodni, w której znajduje się laboratorium. Należy ze sobą zabrać skierowanie na badanie oraz dokument tożsamości.
A czy na takie badanie trzeba się specjalnie przygotowywać?
Tak, należy przygotować się jak do badania laboratoryjnego z krwi. Poniżej znajdują się zalecenia ogólne:
Jak długo czeka się na wyniki?
Czas oczekiwania na wyniki jest zależny od placówki, w której będzie realizowane skierowanie. Najczęściej wyniki można odebrać w rejestracji przychodni już na drugi dzień (odbiór wyników badań odbywa się za okazaniem dokumentu tożsamości).
A skąd mam wiedzieć czy mój wynik jest prawidłowy?
Poniżej podane zostały wartości referencyjne, według których można sprawdzić czy nasz poziom cholesterolu jest w normie, powyżej normy czy poniżej normy. Wyniki należy skonsultować z lekarzem, który zlecił nam badanie.
Źródło: www.obywatelezz.pl/projekt/wezsiezbadaj/
Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:
Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.
Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.
Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.
Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.
Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.
Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.
Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.
Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.
W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.
Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:
odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.
Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.
Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.