Aktualności

[Blog #52] Świąteczne przejedzenie!

[Blog #52] Świąteczne przejedzenie!

2019-04-25, autor: Fundacja OZZ

#ciężki brzuch #spowalniamy metabolizm #uczucie przepełnienia

zz_post_20190426dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Święta Wielkanocne już za nami. Większość Polaków, co roku obiecuje sobie, że będzie jadło z umiarem, jednak rzadko to nam się udaje. Jeśli nie potrafimy jeść małych porcji, które powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu, może dojść do zalegania treści pokarmowych w żołądku, uczucia przepełnienia, zgagi, bólu i „ciężkiego brzucha”. Co zatem zrobić, aby towarzyszące świątecznemu przejedzeniu objawy zminimalizować? Warto po pierwsze odejść od świątecznego stołu i trochę się poruszać. Może to być szybszy spacer, głębokie oddychanie, tak jak chcielibyśmy żołądek docisnąć do kręgosłupa, a nawet wykonanie serii przysiadów. Takie proste ćwiczenia poprawiają ukrwienie żołądka, usprawniają wydzielanie enzymów trawiennych. Warto też zadbać o prawidłowy bilans płynów. Wypicie przed jedzeniem szklanki wody, sprawia szybsze uczucie pełności w żołądku i automatycznie mniej jemy. W przypadku przejedzenia pomocna też jest ciepła czarna i zielona herbata, napar z mięty i rumianku, a także zaparzony majeranek. Możemy również wspomóc się preparatami ze sklepów zielarskich i aptek, takimi jak wyciąg z karczocha czy  ostropestu. Wykazano także skuteczność imbiru czy octu jabłkowego w poprawie trawienia. Przy wzdęciach warto zastosować kminek, nie bez powodu dodaje się go do potraw wzdymających, takich jak kapusta czy fasola. Po świętach lepiej natomiast nie stosować głodówek, gdyż one znacząco spowalniają metabolizm. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie dieta oczyszczająca, lekkostrawna oraz picie sporych ilości wody z sokiem z cytryn.

Chcąc zachować zdrowy umiar i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych spożywaj umiarkowane porcje jedzenia, jedź wolno, przeżuwając małe kęsy, nie głodź się, ani przed, ani po świętach, nie łącz jedzenia z płynami, najlepiej pić po ok. 30 minutach o zakończenia posiłku, ruszaj się.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.