Światowy Dzień Serca
2024-11-14, autor: Fundacja OZZ
Światowy Dzień Serca to czas, kiedy wraz z kampanią „Za głosem serca” szczególnie podkreślaliśmy wagę edukacji w zakresie znajomości charakterystycznych objawów niewydolności serca oraz jej odpowiednio wczesnej diagnozy.
Co warto wiedzieć o diagnozie niewydolności serca?
2024-11-12, autor: Fundacja OZZ
Niewydolność serca to poważny problem kardiologiczny, który często jest niezauważalny w początkowych fazach. Objawy, takie jak duszności, zmęczenie czy obrzęki nóg, mogą być mylone z innymi schorzeniami lub po prostu ignorowane.
Znasz objawy niewydolności serca?
2024-10-29, autor: Fundacja OZZ
Jakie kroki należy podjąć po diagnozie niewydolności serca? Co jest ważne w codziennym życiu, gdy serce jest obciążone chorobą?
Za głosem serca- filmy edukacyjne
2024-09-25, autor: Fundacja OZZ
Zajrzyjcie na stronę kampanii „Za głosem serca” i obejrzyjcie efekty pracy studentów WUM – laureatów konkursu organizowanego przez Boehringer Ingelheim we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Światowy Dzień Serca 2024
2024-09-20, autor: Fundacja OZZ
Dlaczego każdy z nas powinien wiedzieć czym jest, jak się objawia i jak zapobiegać niewydolności serca? Bo to jeden z najczęstszych problemów kardiologicznych Polek i Polaków.
Zwycięzcy konkursu na scenariusze filmów edukacyjnych
2024-08-18, autor: Fundacja OZZ
Dziękujemy za Wasz udział i zaangażowanie, a przede wszystkim gratulujemy autorom trzech najlepszych scenariuszy filmu edukacyjnego na temat niewydolności serca.
Podcast od serca
2024-08-13, autor: Fundacja OZZ
Letnie rekomendacje to nie tylko przypominanie o wypoczynku na świeżym powietrzu. Na pewno przyda Wam się również wiedza o tym jak zadbać o swoje serce. I tutaj polecamy audycję „Podcast od serca”.
2020-10-09, autor: Fundacja OZZ
dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wrzesień i październik to miesiące, które kojarzą się z wysypem grzybów. Potocznie mówi się, że grzybobranie to „sport narodowy Polaków”. W lesie można spotkać młodszych i starszych grzybiarzy, którzy wypatrują dorodnych okazów. Zbieranie grzybów dla jednych to pasja, dla innych sposób na zarobienie pieniędzy. Niezależnie od celu, wyprawy do lasu mają wiele zalet, ale tylko pod warunkiem, że wiemy jak to zrobić prawidłowo.
Wędrówka do lasu powinna mieć miejsce, kiedy dopisuje pogoda, intensywne wiatry, opady i burze lepiej przeczekać w bezpiecznym schronieniu. Wybierając się do lasu, pamiętajmy o odpowiednim ubraniu, dopasowanym do pogody, czyli o ubiorze z długimi nogawkami i rękawami, a także o nakryciu głowy. Zadbajmy o wygodne, stabilne obuwie z zakrytymi palcami. Taki strój chroni nas przed niechcianymi kleszczami, czy bezpośrednim kontaktem ze żmiją, która najczęściej kąsa w nieosłonięte części ciała. Pamiętajmy o zastosowaniu profilaktycznego środka odstraszającego zarówno komary, jak i kleszcze. Jeśli wybierasz się na dłuższą wędrówkę po lesie, weź ze sobą żywność oraz napoje, jeśli przewlekle stosujesz leki, nie zapomnij także o nich. Aby się nie zgubić możesz zabrać ze sobą mapę, dobrze zapoznaj się z terenem i pamiętaj o naładowaniu telefonu komórkowego, aby zadział w razie potrzeby. Warto, aby podczas wyprawy do lasu przyświecała nam myśl, iż to my jesteśmy gośćmi w tym lesie. Kiedy napotkamy dzikie zwierzę, zachowajmy spokój, bądźmy cicho. Jeśli ukąsi żmija lub ugryzie zwierzę niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem. W przypadku kontaktu ze żmiją nie wolno wysysać jadu, wygniatać, ani nacinać rany – to tylko zaszkodzi. Zbieraj grzyby i owoce lasu tylko te, co do których jesteś pewien i je znasz. Możesz również ze swoim zbiorem udać się do Inspekcji Sanitarnej celem jego weryfikacji. Nie zbieraj grzybów do foliowych reklamówek tylko najlepiej do przewiewnego kosza. Po zebraniu grzybów należy je jak najszybciej przygotować, susząc, gotując, smażąc czy marynując. Grzyby nie są zalecane dla dzieci. Nie należy grzybów popijać wodą i łączyć z alkoholem. Pomnij, iż krąży wiele mitów odnośnie grzybów:
1) Tylko grzyby trujące żółkną po posoleniu. MIT
2) Wszystkie grzyby trujące charakteryzuje ostry smak. MIT
3) Grzyb nadjedzony przez zwierzę nie jest trujący. MIT
4) Świeżo przekrojona cebula przyłożona do grzyba trującego czerniej. MIT
5) Srebrna łyżeczka przyłożona do grzyba trującego czerniej. MIT
6) Wielokrotna obróbka termiczna pozbawia grzyba trującego toksyny. MIT
7) Grzyb trujący po przecięciu zmienia barwę na niebieską. MIT
8) Wszystkie grzyby rurkowate (gąbka pod kapeluszem) są jadalne. MIT
9) Wszystkie grzyby blaszkowate są trujące. MIT
10) Moczenie grzybów w mleku, pozbawia grzyba trującego toksyn. MIT
11) Trzeba zjeść dużo grzybów trujących, aby się zatruć. MIT
Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od Ciebie!
Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:
Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.
Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.
Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.
Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.
Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.
Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.
Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.
Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.
W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.
Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:
odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.
Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.
Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.