Aktualności

[Blog #113] Bezpieczne wakacje 2020

[Blog #113] Bezpieczne wakacje 2020

2020-06-26, autor: Fundacja OZZ

#pandemia COVID-19 #wakacje 2020

 

fozz-post-20200626-post2

mgr Aleksandra Kielan – Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, doktorantka w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tegoroczne zakończenie roku szkolonego zostanie prawdopodobnie na długo zapamiętane. Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie sprawiła, że większość dzieci i młodzieży od marca uczy się zdalnie i od tego czasu po znakiem zapytania stanęły plany na wyjazdy wakacyjne i nie tylko. Przez blisko trzy miesiące odbywaliśmy narodową kwarantannę, starając się w tej sposób uniemożliwić rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. W maju rząd polski rozpoczął proces powolnego odmrażania nałożonych wcześniej obostrzeń. Czy mimo ciągle panującego zagrożenia epidemiologicznego możemy planować urlop zagraniczny? Czy są jakieś przeciwwskazania, aby jechać nad polskie morze?

Ostatnie ustalenia potwierdzają, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie.

A jak będziemy spędzać tegoroczne wakacje? Większość osób deklaruje, że wakacje spędzi w krajowych kurortach. Niewiele osób zdecyduje się na zagraniczne wyjazdy, dodatkowo z zastrzeżeniem, że wyjadą za granicę tylko w przypadku, gdy będzie to możliwe.

W zależności do kraju, ludzie różnie podchodzą do tematu koronawirusa oraz obowiązujących obostrzeń. Może oznaczać to dla nas:

  • Styczność z osobami, które mogą nie przestrzegać zasad bezpiecznej odległości oraz szczególnych zasad higieny rąk
  • Styczność z osobami z terenów największych ognisk pandemicznych

Sam kraj, do którego się wybierzemy, może różnie podchodzić do tematu koronawirusa – zarówno bardzo restrykcyjnie, jak i zbyt luźno. Może to w wielu przypadkach oznaczać dla nas:

  1. Objęcie przymusową kwarantanną
  2. Problem ze zrozumieniem informacji o obostrzeniach, zasadach dezynfekcji oraz wymogach sanitarnych, które będą w obcym języku
  3. Niewystarczająco restrykcyjne wymogi sanitarne i obostrzenia

Wyżej opisane kwestie mogą, ale nie muszą nas spotkać podczas zagranicznego wyjazdu. Od 17 czerwca została wznowiona możliwość lotów do i z Polski, więc jeżeli tylko wybrany przez nas kraj ma otwarte granice na loty z Polski, to taki wyjazd, z formalnego punktu widzenia będzie możliwy.

Wszystkie inne wyjazdy powinniśmy planować z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  1. Starajmy zachować się 2 metry odległość między innymi
  2. Zasłaniajmy usta i nos w miejscach publicznych

Dodatkową alternatywą spędzenia wakacyjnego czasu są otworzone 6 czerwca instytucje kultury takie jak: teatry, kina, sale koncertowe, galerie a od 18 czerwca biblioteki, kina plenerowe i muzea.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.