Światowy Dzień Serca
2024-11-14, autor: Fundacja OZZ
Światowy Dzień Serca to czas, kiedy wraz z kampanią „Za głosem serca” szczególnie podkreślaliśmy wagę edukacji w zakresie znajomości charakterystycznych objawów niewydolności serca oraz jej odpowiednio wczesnej diagnozy.
Co warto wiedzieć o diagnozie niewydolności serca?
2024-11-12, autor: Fundacja OZZ
Niewydolność serca to poważny problem kardiologiczny, który często jest niezauważalny w początkowych fazach. Objawy, takie jak duszności, zmęczenie czy obrzęki nóg, mogą być mylone z innymi schorzeniami lub po prostu ignorowane.
Znasz objawy niewydolności serca?
2024-10-29, autor: Fundacja OZZ
Jakie kroki należy podjąć po diagnozie niewydolności serca? Co jest ważne w codziennym życiu, gdy serce jest obciążone chorobą?
Za głosem serca- filmy edukacyjne
2024-09-25, autor: Fundacja OZZ
Zajrzyjcie na stronę kampanii „Za głosem serca” i obejrzyjcie efekty pracy studentów WUM – laureatów konkursu organizowanego przez Boehringer Ingelheim we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Światowy Dzień Serca 2024
2024-09-20, autor: Fundacja OZZ
Dlaczego każdy z nas powinien wiedzieć czym jest, jak się objawia i jak zapobiegać niewydolności serca? Bo to jeden z najczęstszych problemów kardiologicznych Polek i Polaków.
Zwycięzcy konkursu na scenariusze filmów edukacyjnych
2024-08-18, autor: Fundacja OZZ
Dziękujemy za Wasz udział i zaangażowanie, a przede wszystkim gratulujemy autorom trzech najlepszych scenariuszy filmu edukacyjnego na temat niewydolności serca.
Podcast od serca
2024-08-13, autor: Fundacja OZZ
Letnie rekomendacje to nie tylko przypominanie o wypoczynku na świeżym powietrzu. Na pewno przyda Wam się również wiedza o tym jak zadbać o swoje serce. I tutaj polecamy audycję „Podcast od serca”.
2020-06-11, autor: Fundacja OZZ
dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Za osobę starszą uznaje się człowieka, który ukończył 65 rok życia, zaś za osobę w wieku podeszłym, tego kto ukończył 80 rok życia. W Polsce średnia długość życia wynosi około 78 lat, przy czym jest zróżnicowana względem płci, i tak średnia wieku kobiet wynosi około 81 lat, zaś mężczyzn 74 lata. Średni zaś wiek osób żyjących w Unii Europejskiej wynosi 83 lata dla kobiet i i 78 lat dla mężczyzn. Osoby w wieku starszym są szczególną grupą osób, obok populacji pediatrycznej i kobiet w ciąży, wymagającą indywidualizacji farmakoterapii. Wiek starszy charakteryzują zmiany farmakokinetyki i farmakodynamiki leków. Osoby starsze są narażone na częstsze występowanie działań niepożądanych leków. Z jednej strony ich przyczyn należy upatrywać w spadku wydolności narządów (po 30 r.ż rocznie następuje utrata 2,5% komórek wątroby i 1% komórek nerek), co istotnie oddziałuje na zmianę poziomu leków oraz zmiany w homeostazie, predysponując do wystąpienia działań niepożądanych. Z drugiej zaś strony wiek starszy charakteryzuje wielochorobowość i z nią związana politerapia, co samo w sobie jest czynnikiem ryzyka działań niepożądanych. Szacuje się, że osoby starsze stanowią ok. 15% populacji, jednak stosują aż ok. 40% leków. Z większą liczbą stosowanych jednocześnie leków wiąże się nie tylko większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, ale także ryzyko wystąpienia interakcji. Szacuje się, iż podczas równoczesnego zażywania 8 leków ryzyko wystąpienia interakcji wynosi 100%. Choroby współwystępujące dotyczą ok. 37% populacji osób starszych. Najczęściej u osób w wieku podeszłym występują choroby układu sercowo-naczyniowego, jaska, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, osteoporoza, cukrzyca, choroby stawów, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, depresja, czy nietrzymanie moczu. Ponadto u osób starszych pewne objawy chorobowe mogą mieć innych charakter niż w populacji osób młodszych. Często są to albo inne objawy, ale są one mniej zarysowane (przebieg skąpoobjawowy). Dodatkowo okazuje się, że ok. 50% pacjentów w wieku starszym nieprawidłowo stosuje się do zaleceń lekarza. Dokonując wyboru leku dla osób starszych należy wybrać postać leku łatwą do dawkowania (małe tabletki, zawiesiny, czopki, gdyż osoby starsze mają często problemy z połykaniem) zalecić najprostszy, łatwy do zapamiętania sposób zażywania leków (np. jeśli to możliwe raz na dobę). Bardzo ważna jest komunikacja pomiędzy lekarzem a pacjentem w kwestii doboru leku. Pozytywnymi działaniami w przyszłości wydaje się być skoordynowanie działań wszystkich lekarzy, a także farmaceutów opiekujących się danym pacjentem, tak by brali oni po uwagę wszystkie ograniczenia danej terapii oraz wykluczające się działania przepisywanych leków
Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:
Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.
Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.
Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.
Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.
Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.
Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.
Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.
Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.
W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.
Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:
odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.
Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.
Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.