Światowy Dzień Serca
2024-11-14, autor: Fundacja OZZ
Światowy Dzień Serca to czas, kiedy wraz z kampanią „Za głosem serca” szczególnie podkreślaliśmy wagę edukacji w zakresie znajomości charakterystycznych objawów niewydolności serca oraz jej odpowiednio wczesnej diagnozy.
Co warto wiedzieć o diagnozie niewydolności serca?
2024-11-12, autor: Fundacja OZZ
Niewydolność serca to poważny problem kardiologiczny, który często jest niezauważalny w początkowych fazach. Objawy, takie jak duszności, zmęczenie czy obrzęki nóg, mogą być mylone z innymi schorzeniami lub po prostu ignorowane.
Znasz objawy niewydolności serca?
2024-10-29, autor: Fundacja OZZ
Jakie kroki należy podjąć po diagnozie niewydolności serca? Co jest ważne w codziennym życiu, gdy serce jest obciążone chorobą?
Za głosem serca- filmy edukacyjne
2024-09-25, autor: Fundacja OZZ
Zajrzyjcie na stronę kampanii „Za głosem serca” i obejrzyjcie efekty pracy studentów WUM – laureatów konkursu organizowanego przez Boehringer Ingelheim we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Światowy Dzień Serca 2024
2024-09-20, autor: Fundacja OZZ
Dlaczego każdy z nas powinien wiedzieć czym jest, jak się objawia i jak zapobiegać niewydolności serca? Bo to jeden z najczęstszych problemów kardiologicznych Polek i Polaków.
Zwycięzcy konkursu na scenariusze filmów edukacyjnych
2024-08-18, autor: Fundacja OZZ
Dziękujemy za Wasz udział i zaangażowanie, a przede wszystkim gratulujemy autorom trzech najlepszych scenariuszy filmu edukacyjnego na temat niewydolności serca.
Podcast od serca
2024-08-13, autor: Fundacja OZZ
Letnie rekomendacje to nie tylko przypominanie o wypoczynku na świeżym powietrzu. Na pewno przyda Wam się również wiedza o tym jak zadbać o swoje serce. I tutaj polecamy audycję „Podcast od serca”.
2020-04-09, autor: Fundacja OZZ
##ZostańwDomu #ruch to zdrowie
mgr Aleksandra Kielan – Dyrektor Biura Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, doktorantka w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
„Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu”
Tissot
W dobie pandemii #COVID19 mówimy: #ZostańWDomu! Staramy się tym samym ograniczyć wychodzenie z domów tylko do sytuacji niezbędnych. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o odłożenie również aktywności fizycznej na dworze takiej jak: bieganie, jazda na rowerze czy rolkach. Obecna sytuacja może prowadzić do zaniechania podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. TO BŁĄD! Sport to idealny pomysł na wykorzystanie czasu, a zarazem metoda wspomagająca obniżenie napięć i stresu. Dodatkowo stanowi element niezbędny do utrzymania higieny psychicznej.
Bezczynność fizyczna (brak aktywności fizycznej) została zidentyfikowana jako czwarty wiodący czynnik ryzyka globalnej śmiertelności (6% zgonów na całym świecie). Ponadto szacuje się, że brak aktywności fizycznej jest główną przyczyną około 21–25% przypadków raka piersi i okrężnicy, 27% cukrzycy i około 30% obciążenia chorobą niedokrwienną serca. Regularny i odpowiedni poziom aktywności fizycznej u dorosłych:
Według najnowszego Badania Globalnego Obciążenia Chorobami (Global Burden of Disease Study 2017) niski poziom aktywności fizycznej odpowiada w Polsce za utratę 1,7% lat przeżytych w zdrowiu (DALY).
Zgodnie z zaleceniami WHO osoby w wieku 18-64 lata w celu zachowania zdrowia powinny w każdym tygodniu podejmować aktywność fizyczną o natężeniu umiarkowanym przez co najmniej 150 minut lub intensywnym przez co najmniej 75 minut. Tymczasem wyniki badania Eurobarometr z 2017 roku wskazują, że:
Różnice w między poszczególnymi krajami są bardzo znaczne. Najbardziej aktywni są mieszkańcy Skandynawii, najmniej – Europy Południowej. Przykładowo zajęć o charakterze sportowym nigdy nie podejmuje 13% Finów i 15% Szwedów oraz 68% Bułgarów, Greków i Portugalczyków, zaś rekreacji ruchowej – 7% Holendrów, 8% Szwedów, a jednocześnie 68% Maltańczyków i 64% Portugalczyków. Nawet na tym tle sytuacja Polski rysuje się niekorzystnie – regularnie ćwiczy 5% ludności, a dość systematycznie – 23%; inne formy aktywności regularnie podejmuje 9%, dość systematycznie – 29%.
Aż 56% Polaków nie uprawia sportu w ogóle (jeden z najwyższych odsetków w krajach UE ), zaś 39% nigdy nie praktykuje innych form rekreacji fizycznej. Od poprzedniego badania przeprowadzonego w 2013 roku obie te wartości wzrosły o 4 punkty procentowe. Wyniki ankietowego badania stanu zdrowia przeprowadzonego przez NIZP- -PZH jesienią 2018 wskazują, że żadnych form aktywności fizycznej poza związanymi z pracą i potrzebami lokomocyjnymi (np. gimnastyki, jazdy na rowerze, pływania, sportu rekreacyjnego, prac ogrodniczych przez co najmniej 30 minut bez przerwy) nie podejmuje 59,2% Polaków (57,2% mężczyzn i 61,0% kobiet). Jedynie w młodszym wieku (do 39 lat) mężczyźni ćwiczą wyraźnie częściej niż kobiety; wśród osób obu płci odsetek całkowicie nieaktywnych systematycznie zwiększa się z wiekiem.
Bycie fit jest obecnie trendy. Przed wystąpieniem pandemii chętnie korzystaliśmy z zajęć na siłowni czy aktywności w terenie. Istnieje jednak coraz większa grupa tzw. ambitnych amatorów uczestniczących w masowych imprezach sportowych, gdzie nie są stosowane orzeczenia, co zwiększa ryzyko niepożądanych zdarzeń, zwłaszcza ryzyka sercowo – naczyniowego. Uprawianie sportu wcale nie musi być korzystne dla zdrowia. Wszystko zależy od rodzaju i intensywności wysiłku fizycznego. Brak aktywności fizycznej daje podobne ryzyko, szczególne sercowo-naczyniowe, jak forsowny wysiłek fizyczny. Działania medycyny sportowej dają szansę pacjentowi/zawodnikowi na przygotowanie do wysiłku sportowego zarówno w ramach swoich codziennych, hobbystycznych aktywności sportowych, jak i dla tych, którzy przygotowują się do masowej imprezy sportowej.
Źródło: NIZP-PZH, Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania, 2018;
Jacek Janik w rozmowie z Robertem Ferencem, Rynek Zdrowia- styczeń- luty 2020
Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:
Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.
Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.
Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.
Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.
Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.
Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.
Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.
Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.
W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.
Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:
odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.
Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.
Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.