Aktualności

[BLOG #1] Razem w zdrowszy 2018 rok!

[BLOG #1] Razem w zdrowszy 2018 rok!

2018-01-15, autor: Fundacja OZZ

#a Ty jesteś zmotywowany? #noworoczne postanowienia #zdrowy 2018 rok

 

zz_post_20180115 (1)

dr Anna Staniszewska – Prezes Zarządu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, adiunkt w Zakładzie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Niech nie zniechęca Cię, to, że wyniki różnych badań wskazują, że tylko 8-15% badanych wywiązuje się z postanowionych na początku roku obietnic. Nikt nie jest doskonały, ale przynajmniej warto próbować. Jak tego dokonać?

Nadszedł Nowy Rok, dla wielu z nas odpowiedni moment na zmiany i spełnienie noworocznych obietnic. A Tobie udało się urzeczywistnić te z poprzedniego roku? Masz już nową listę czy powtarzacie punkty z poprzednich lat? Wiadomo, że szanse na realizację obietnic noworocznych są dziesięciokrotnie większe właśnie w Nowym Roku, niż w innych okresach roku.

Jak podają media, w czołowych corocznych przyrzeczeniach jest mowa o walce ze szkodliwymi uzależnieniami, najczęściej obiecujemy sobie rzucić palenie, zmienić dietę czy zwiększyć aktywność fizyczną. Warto do tego spisu dołączyć systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych, które będzie postanowieniem nie tylko na najbliższy rok, ale na zawsze. Dlaczego to ważne? Z badania przeprowadzonego przez Centrum Medyczne Falck wynika, że:

  • co dziesiąty ankietowany w ogóle nie korzysta z badań profilaktycznych,
  • 30% korzysta z badań rzadziej niż raz w roku,
  • 40% badanych wykonuje je raz do roku,
  • częściej badaniom profilaktycznym poddają się kobiety niż mężczyźni. Przynajmniej raz w roku wykonuje je 60% ankietowanych kobiet.

Pamiętajmy, nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od nas samych. Nie bójmy się tej przerażającej igły, wykonujmy morfologię krwi, oznaczenie glukozy czy cholesterolu chociaż raz w roku. Warto do tych badań dołączyć analizę moczu, pakiet badań ginekologicznych, badanie stomatologiczne i okulistyczne oraz usg jamy brzusznej.

Znaczną większość badań profilaktycznych możemy wykonać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku badań wykonywanych prywatnie koszt rozłożony na cały rok też nie będzie zbyt mocno obciążający domowy budżet. Aby łatwiej było pamiętać o dacie badań profilaktycznych, można je wykonywać w konkretnych terminach, np. w dniu urodzin czy imienin.

Natomiast zmianę stylu życia zacznijmy od małych kroków (tak, aby nie zniechęcić się na samym starcie). Jedzenie typu fast-food zamieńmy na zdrowe zbilansowane posiłki z dużą porcją świeżych warzyw, słodycze na owoce, a windę na schody. Pamiętajmy także o odpowiednim przyjmowaniu płynów, najlepiej w postaci wody. Niezbędnym elementem zdrowego stylu życiu jest również prawidłowy sen.

Jeśli trudno Ci zmotywować się samemu do zmiany i wypełniania postanowień, może warto zachęcić do tego także osoby z najbliższego otoczenia. Razem zawsze łatwiej – można się wzajemnie motywować.

Niech nie zniechęca Cię, to, że wyniki różnych badań wskazują, że tylko 8-15% badanych wywiązuje się z postanowionych na początku roku obietnic. Nikt nie jest doskonały, ale przynajmniej warto próbować.

Jako Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani będziemy wspierać Was w wytrwałości w tych zdrowotnych postanowieniach – maszerujmy razem przez 2018 rok pamiętając o badaniach i codziennych, małych nawykach, które mogą wiele zmienić.

Jeśli podzielasz nasze wartości i wierzysz w naszą misję, napisz na adres:

logo_pacjent3

Pacjent 3.0

Projekt mający na celu badanie, promowanie i inspirowanie działalności związanej z dostępnością usług z obszaru tzw. m-health, czyli wykorzystania urządzeń mobilnych w procesie dbania o własne zdrowie, monitorowania zdrowia czy komunikacji z lekarzami.

Wierzymy, że jest to obszar, który czeka ogromny rozwój. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących smartfony, urządzenia wearables czy w końcu Internet Rzeczy stanowi przyszłość medycyny, którą czeka coraz większa indywidualizacja i personalizacja.

Warto pamiętać, że ogromne osiągnięcia w tym obszarze mają Polacy, którzy przodują w dziedzinie start-upów technologicznych stawiających zdrowie w centrum swojego zainteresowania – ich właśnie chcemy objąć szczególnym wsparciem poprzez bezpłatne doradztwo, organizację testów aplikacji, eksperckie analizy i ekspertyzy oraz organizację seminariów, szkoleń i konferencji.

Równocześnie chcemy przybliżać te zagadnienia innym – tak, by w XXI wieku każdy mógł poczuć się prawdziwym obywatelem 3.0.

W sprawie zdrowia

Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace naukowe (oryginalne i przeglądowe) dotyczące problematyki samoleczenia (self-mediction), samoopieki (self-care) i samozarządzania w zdrowiu (self-management) autorstwa studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków.

Zaangażowanie się pacjentów we własne zdrowie zdobywa coraz większą popularność jako pole badań i często staje się tematem prac licencjackich i magisterskich studentów kierunków medycznych i społecznych. Doceniamy to, ponieważ zwiększa naszą wiedzę w tym obszarze i ułatwia świadome i odpowiedzialne dbanie o własne zdrowie – i z tego właśnie powodu chcemy popularyzować to zagadnienie wśród młodych naukowców oraz promować najlepsze przedsięwzięcia badawcze w tym obszarze.

Więcej informacji o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.obywatelezz.pl/konkurs.

Przewietrz apteczkę!

Projekt skierowany jest przede wszystkim do seniorów, którzy, statystycznie rzecz biorąc, przyjmują najwięcej rozmaitych leków – nie tylko tych przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności, lecz także ordynowanych sobie samodzielnie lub z polecenia farmaceutów.

Podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń będziemy pomagać wszystkim chętnym w uporządkowaniu swoich domowych apteczek. Wyjaśnimy, jak postępować z lekami przeterminowanymi, co zrobić z niepotrzebnymi lekami z poprzednich terapii, przekażemy dobre praktyki przechowywania leków, a także uczulimy na problem wielolekowości i podpowiemy, jak rozmawiać z lekarzami, żeby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem wielu różnych substancji.

W ramach projektu chcemy prowadzić zajęcia w nowoczesnej, interaktywnej formule łączącej wykłady eksperckie, pracę w grupach i ocenę wzajemną oraz warsztat pod czujnym okiem naszych specjalistów. Zamierzamy być obecni na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, domach kultury i nie tylko – chętnie odpowiemy na zaproszenie w każde inne miejsce, gdzie obecne są osoby starsze, którą chcą lepiej zrozumieć, na czym polega bezpieczna farmakoterapia.

logo_zz

Zdrowo zaangażowani

Celem projektu Zdrowo Zaangażowani jest promowanie filozofii i praktyki odpowiedzialnego samoleczenia. W naszym rozumieniu:

odpowiedzialne samoleczenie to świadome zaangażowanie pacjenta w dbanie o własne zdrowie, które polega na indywidualnym podejmowaniu działań w zakresie utrzymania zdrowia oraz doraźnego leczenia objawów rozpoznanych samodzielnie do momentu konsultacji z lekarzem, w oparciu o wiedzę pochodzącą z aktualnych i z rzetelnych źródeł. W ujęciu szerszym oznacza także stosowanie się pacjenta do zaleceń personelu medycznego.

Ten cel będziemy realizować poprzez oryginalne działania edukacyjne i informacyjne, szczególnie w przestrzeni internetu, oraz współpracę z autorytetami społecznymi i decydentami. Wierzymy, że zaangażowanie obywateli we własne zdrowie przyczyni się do poprawy jakości życia polskiego społeczeństwa oraz pozwoli lepiej wykorzystywać zasoby systemu opieki zdrowotnej.

Strona kampanii: www.zdrowozaangazowani.pl.